Pedagógus bérek
1. A pedagógus illetmény számítása, besorolás
A pedagógusok illetményének kiszámítása nem egy egyszerű művelet, egy kicsit többről van szó, mint hogy kikeressük egy táblázatból, mennyi jár. Az alábbi ppt-ben egy helyre gyűjtöttem, és logikus sorrendbe állítottam az egyes lépéseket, és a hozzájuk kapcsolódó szabályokat. Ajánlom a tanulmányozását munkáltatóknak, azoknak, akik a konkrét besorolást végzik, pedagógusoknak, pedagógusnak készülőknek, és mindenkinek, aki szeretne jobban megismerkedni ezzel a szakmával.
Mivel 2020. július 1-je több új szabályt is hozott (változott a vezetői pótlékok számítása és megjelent egy új bérelem, az ágazati szakmai pótlék), a változásoknak megfelelően frissítettem a ppt-t.
2. Bérkalkulátor
Nyilván mindenki tudni szeretné, hogy egy-egy változás esetén hogyan alakul az illetménye. Esetleg szeretné ellenőrizni, hogy jól számolták-e ki, vagy kíváncsi arra, hogy miért éppen annyi, amennyi. A biztos az, ha a jogszabályok alapján ki-ki kiszámolja magának, ami viszont igencsak bonyolult, mert eleve három jogszabály több részletéből kell kihámozni az éppen aktuális adatokat. Ezt könnyíti meg ez a kalkulátor.
Maga az alább letölthető kalkulátor nem egy korszakalkotó találmány, egy egyszerű Excel-táblázat, amit a hatályos jogszabályok alapján beképleteztem. Az adatokat és képleteket igyekszem mindig frissíteni.
A kalkulátor jelenleg elérhető formája alkalmas a jelenleg hatályos szabályok szerinti és a 2022-től várható illetmény kiszámítására teljesen személyre szabott módon, figyelembe véve a pótlékokat és az esetleges eltérítést is. A pótlékok pontos összegéhez és az eltérítéshez persze a kitöltőnek tisztában kell lennie a saját intézményében alkalmazott gyakorlattal, hiszen ezek esetében a munkáltatónak is van döntési joga, mozgástere. Vagyis a konkrét illetmény az adott intézmény differenciálási szabályainak és gyakorlatának megfelelően az itt számítottaktól eltérhet! Kisebb eltérést a kerekítések is okozhatnak.
Már elérhető a 2023-ra érvényes változat (szerepel benne a 2022-es is, hogy a változás is számítható legyen). Két fontos változás:
- 20-ról 32%-ra emelkedik az ágazati szakmai bérpótlék,
- Nem emelkedik a vetítési alap, de emelkedik a garantált bérminimum, ami azt jelenti, hogy már a PI/9 fokozatig, sőt alapfokozatú végzettséggel a PII/6 fokozatig a garantált bérminimum a számítás alapja. (Tehát a minősítéssel mostantól nem jár mindenkinek béremelés, még a PII fokozat elérésekor sem!!!!)
FONTOS! Kitöltés előtt mindenképpen el kell olvasni a használati utasítást!
3. Minta az Nkt. 65.§ (1a) bekezdése szerinti értékelési rendszerhez
Készítettem egy mintát az Nkt. 65.§ (1a) bekezdése szerinti értékelési rendszerhez. A minta korábban megjelent az NPK honlapján is, itt is közzéteszem szerkeszthető formában.
Egyes álláspontok szerint csak akkor kötelező az elkészítése és alkalmazása, ha az intézményvezető akar differenciálni, véleményem szerint a nem differenciálást is ezzel kell alátámasztani, a jogszabály ennek alkalmazásáról kijelentő módban szól, tehát kötelező.
A döntést nyilván senkitől nem tudom és nem is akarom átvállalni, a mintát azonban közreadom, ki-ki szerkessze, alakítsa, használja kedve szerint:
4. Szabályzatminta a pótlékok differenciálásához
Az Nkt. 8. melléklete határozza meg az egyes pótlékok alsó és felső határát. Az állami iskolákban most lehetőség nyílt a differenciálásra a megadott határokon belül.
Ez tehát nem egy változás, hanem egy elméletben már régóta létező lehetőség tényleges és üdvözlendő megvalósulása. A differenciáláshoz azonban szükség van egy szabályzatra, ami tartalmazza a differenciáás szempontjait, és ezáltal megadja a döntés hátterét, indoklását.
Az alábbi minta ennek az elkészítéséhez nyújt segítséget. Szerkeszthető formában teszem közzé, ki-ki kedve szerint alakíthatja: