Egyebek
1. A pedagógusok továbbképzési kötelezettsége
Az alábbi ppt a pedagógusok továbbképzésével kapcsolatos előírásokat értelmezi, kitérve az ezzel kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre és félreértésekre.
2. Szakmai munkaközösség létrehozása és jogai
Furcsa lehet, hogy ez a téma megért egy külön bejegyzést, mert munkaközösségek mindenhol működnek valamilyen formában. Tapasztalatom szerint azonban nagyon ritkán szerveződnek úgy, ahogy valójában kellene...
3. A pedagógusok szabadsága
A szabadságával kapcsolatban sok a legenda és sok a tévedés, sőt gyakori a szabálytalan gyakorlat is. A témában korábban a Nemzeti Pedagógus Kar is adott ki állásfoglalást (megtekinthető a www.nemzetipedkar.hu oldalon), amelyhez az alábbi szakmai anyag készült.
Nem csak nyáron aktuális!
4. Mennyit kell dolgoznia egy tanárnak?
Mint minden foglalkozásról, a pedagógusokról is számos sztereotípia él a közvéleményben. Ennek gyakori eleme a pedagógusok munkaideje, munkaterhelése, amiről mindenkinek van valamilyen elképzelése, hiszen az időjáráshoz, a focihoz és az iskolához mindenki ért...
Az alábbi írásban azt kíséreltem meg összegyűjteni, kiszámolni, hogy a különböző jogszabályok mennyi feladatot írnak elő egy általános iskolai tanár számára.
5. Az osztályfőnöki, munkaközösség-vezetői és DÖK-segítői feladatok beszámításának kérdései
A jogszabály ezeket órakedvezménynek nevezi, ám ez kissé csalóka megnevezés. Sokkal inkább beszámítandó feladat lenne a megfelelő elnevezés rájuk. Hogy ez mit is jelent, arról szól az alábbi ppt.
6. A tanulók értékelésének szabályai
Az alábbi dokumentumban a tanulók értékelésével kapcsolatos szabályokat gyűjtöttem össze, talán érdemes félévkor és tanév vége előtt átnézni. (Talán nem csak ilyenkor, és talán nem csak pedagógusoknak...)
7. Osztályozó vizsga
A tanítási év vége az osztályozó vizsgák ideje is. Az alábbi összeállítás messze nem teljes, de hasznos segítség lehet. Összeállításakor azokat a kérdéseket vettem alapul, amik a saját gyakorlatomban leggyakrabban előkerülnek. Vannak még részletszabályok!
8. Teendők hiányzás esetén
Hiányzás mindig volt és lesz is, így mindig lesznek ezzel kapcsolatban pedagógusi teendők. Méghozzá a jogszabály szerint igen komoly, és súlyos jogkövetkezményekkel járó teendők! Az alábbi dokumentum egy táblázat, ami ezeket a teendőket és következményeket foglalja össze egyszerű, áttekinthető formában. Kitehető a tanáriban, vagy kiosztható az osztályfőnököknek, mindenképpen egyszerűbb használni, mint mindig a jogszabályt böngészni (megjegyezni meg úgyis lehetetlen...).